»Več od tega še ne smem razkrivati, ker moramo najprej znotraj stranke in koalicije predebatirati, kako naprej. A pričakujte dva modela, s katerima bomo široko odprli razpravo o tem, kaj je pravičen pokojninski sistem.«
»Če reformo na grobo ocenimo, je ta slaba. Veliko slabša skoraj že ne more biti.«
»Težko razumem te pripombe, glede na to, da je ta pokojninska reforma bila sprejeta z zelo širokim konsenzom ključnih krovnih organizacij, delodajalcev, delojemalcev, socialnih partnerjev.«
»Ko smo se lotili tega, smo v šali rekli, polovica države bo jezna na nas, ali tisti, ki vplačujejo ali tisti, ki prejemajo.«
»Hkrati je to seveda način zmanjševanja pokojninske osnove in s tem končnega zneska pokojnine.«
»Vzdržnost pokojninskega sistema naj bi gradili izključno na plečih delavk in delavcev, upokojenk in upokojencev in popolnoma mimo kapitala, ki dejansko v tem trenutku posluje z rekordnimi rezultati, kar je za nas nesprejemljivo.«
»Že v tem trenutku ne bi rekel, da je pokojninska blagajna nevzdržna. Razmerje med aktivnimi in upokojenimi je bilo pred desetimi leti 1,46, danes je 1,57. Transfer iz proračuna v pokojninsko blagajno je verjetno na najnižji ravni v zadnjih 12 letih – pustimo tisto v 90. letih. S tega vidika ne bi rekel, da je blagajna nevzdržna. V bistvu je v dobri kondiciji.«
»Tudi po optimističnih napovedih, ki kažejo, da bi bile izhodiščne pokojnine po reformi lahko za nekatere nekoliko višje, bodo upokojenci zaradi manj ugodnega usklajevanja s plačami dolgoročno na slabšem – njihova kupna moč bo ves čas padala.«
»Pa morda ne takoj, ko naj bi predvidoma začela reforma veljati, torej leta 2025, ampak bi se postopno podaljševanje pokojninske dobe in starosti lahko začelo šele leta 2026 ali pozneje.«
»Najbolj elegantno bi bilo, če bi ta prispevek plačevali kot del pokojninskega zavarovanja. Konec koncev gre za primerljivo storitev – pokojnina mora zagotavljati dostojno starost v materialnem smislu, dolgotrajna oskrba pa v storitvenem.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju